Jak tam majówka? Ja byłem w Polsce odwiedzić rodziców i wróciłem dziś rano. Pomyślałem, że dzisiaj napiszę co nie co na temat rynku pracy w Szwecji. Dwa wpisy temu wspominałem nieco o tym, jak najlepiej szukać pracy w Szwecji. Dzisiaj możemy porozmawiać nieco o zawodach, w których niedługo (a w zasadzie już teraz) będzie brakowało rąk do pracy oraz o branżach, w których ilość miejsc pracy wzrośnie.
1) Nauczyciel: w tej chwili często zdarza się, że osoba ucząca matematyki musi poprowadzić zajęcia, np. z biologii, bo brakuje nauczyciela. Mamy więc pole do popisu. Nauczyciele języków obcych mogą mieć pewien problem - w Szwecji jest wielu native'ów angielskiego, ale znam kilku Polaków uczących angielskiego w Szwecji, więc dla chcącego nic trudnego :-)
2) Lekarz: przewiduje się, że zapotrzebowanie na lekarzy będzie rosło. Już w tej chwili sporą część personelu medycznego w szwedzkich szpitalach stanowią cudzoziemcy. Pierwszą przyczyną jest pewnie to, że Szwedom nie chce się tak długo studiować, skoro skończywszy samą szkołę średnią mogą pozwolić sobie na przyzwoite życie. Poza tym na szwedzkich uczelniach medycznych jest zbyt mało miejsc. Dlatego zresztą często na uczelniach w Polsce można spotkać Szwedów i Norwegów kształcących się w kierunku lekarza.
3) Dentysta: tutaj panuje podobna sytuacja, co w przypadku lekarzy. Ponadto warto wiedzieć, że usługi dentystyczne w Szwecji są piekielnie drogie, np. wyrwanie zęba kosztuje około 2000 koron, a leczenie kanałowe między 3000 a 6000 koron.
Poza tym nie powinno również brakować pracy dla fizjoterapeutów, chemików, programistów oraz psychologów.
Co do zarobków, to możecie sobie je sprawdzić na stronie: http://lonestatistik.se/
Niestety, aby móc używać stronę, dobrze jest znać szwedzki. Oto, jak można sprawdzić zarobki netto.
A) Wchodzimy w zakładkę Löner (pl. pensje)
B) Wybieramy opcję Yrken A till Ö (Zawody od A do Ö)
C) Otrzymujemy listę różnych zawodów.
D) Wybieramy jakiś zawód (ja akurat wybrałem lekarza - läkare)
E) Ze średniej pensji medianlön możemy sobie potem wyliczyć pensję netto. Klikamy na lön efter skatt (pensja po podatku)
F) Podajemy pensję i zaznaczamy opcję medlem i svenska kyrkan, jeżeli przynależymy do Kościoła Szwedzkiego. No i gotowe! :-)
Do usłyszenia następnym razem!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz