Pamiętam ten stres jak dziś - siedzenie na ławce wśród kilkunastu innych oczekujących. Nikt nic nie mówił. Większość osób po prostu wgapiała się w niedawno mytą podłogę. Raz na jakiś czas z głośnika rozlegał się nieludzki głos obwieszczający imię kolejnej ofiary.
O czym mówię? Oczywiście, że o egzaminie praktycznym na prawo jazdy zdawanym w Polsce. W Szwecji co prawda życie pod wieloma względami jest łatwiejsze, ale z prawkiem nie jest dużo prościej niż w Polsce. Oto kilka faktów na temat prawa jazdy w Szwecji:
1) Körkortstillstånd - pozwolenie na prawo jazdy
Na sam początek na stronie internetowej Transportstyrelsen, czyli Szwedzkiego Urzędu Transportowego, musisz złożyć podanie o otrzymanie pozwolenia na prawo jazdy. Opłata wynosi 150 koron. Z tego, co się orientuję, takie podanie można też składać listownie.
Źródło: drive-in.se |
2) Prawo jazdy kategorii B - warunki, które trzeba spełniać
- Posiadanie pozwolenia na prawo jazdy
- Mieszkasz na stałe w Szwecji lub studiujesz tu od co najmniej sześciu miesięcy
- Masz skończone 18 lat
- Przeszedłeś szkolenie dotyczące ryzyka (riskutbildning)
- Zdałeś egzamin teoretyczny i praktyczny
Źródło: tidningenproffs.se |
- Praktyczną naukę jazdy można oczywiście odbywać z instruktorem, ale jest też możliwość jeżdżenia z inną osobą dorosłą, która musi przejść odpowiednie szkolenie
4) Riskutbildning (Szkolenie dotyczące ryzyka)
- Poza zwykłym kursem na prawo jazdy (teoria + praktyka) trzeba przejść też tak zwane riskutbildning, czyli szkolenie dotyczące ryzyka. Jest ono prowadzone przez Trafikverket, czyli Szwedzki Urząd Ruchu Drogowego. To całkiem fajna część szkolenia - symulacje poślizgów etc.
5) Koszt prawa jazdy
- Przeciętny koszt kursu, badania wzroku etc. wynosi 15000 koron - trochę drogo, prawda? ;-)
Podczas tworzenia tego wpisu wspomagałem się takimi stronami jak: korkortonline.se i korkortsportalen.se
Miłego weekendu i do spisania w przyszłym tygodniu! :-)
Pozdrawiam,
Aleks
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz